» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: ŁĄCZNY
Imię Jan
Data śmierci 22 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: rej. m. Iłów, gm. Iłów, pow. Sochaczew

Życiorys:
Jan Łączny urodził się 3 grudnia 1904 roku w Kiełczewie jako syn Wawrzyńca i Franciszki z Ciesielskich małżonków Łącznych. Od urodzenia mieszkał w Kiełczewie, które łączyło się bezpośrednio z Kościanem. Pojął za żonę Stanisławę z Drozdów, która urodziła mu troje dzieci: najstarszego Stefana, Janinę oraz najmłodszą Alinę. Pracował jako woźny w Cukrowni w Kościanie oraz zajmował się rodziną. 24 sier

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Maria, córka Franciszka Jurka, w dniu 18 września 2011 r., pierwszy raz po 72 latach na grobie ojca na cmentarzu wojennym w Sochaczewie - Trojanowie, Al. 600-lecia. Trudno ukryć wzruszenie!Jedna z wielu tablic epitafijnych kwatery wojskowej zmarłych od ran żołnierzy września 1939r. oraz osób cywilnych - Cmentarz Rzymskokatolicki pw. Św. Antoniego w Łodzi, ul. Solec 11 - „Mania”. Wśród poległych – ppor. Stanisław Leszczyński. (fot. Zbigniew Adamas, 24.06.2011r.)Śmigiel, pow. Kościan, 2. połowa lat 30. XX w. Stanisław Szczepaniak (pierwszy z prawej) na przyjęciu weselnym Jutty z Ciecińskich (starszej siostry jego narzeczonej Edyty) i Leona Szady (pierwsi z lewej) w towarzystwie rodziców Jutty - Frydy-Joanny z d. Pukownik i jej męża Pawła Ciecińskiego, księdza wikarego Tadeusza Gronwalda oraz Walentego Balcera i jego żony Leonii z Ciecińskich (starszej siostry Edyty) (fot. NN; zbiory Archiwum Fotografii Ośrodka KARTA, Pogotowie Archiwalne [PA_033, udostępnił Piotr Balcer], sygn. OK_025683, http://foto.karta.org.pl/fotokarta/OK_025683.jpg.php).Kpr. (st. uł.) Jan Rzeźniczak upamiętniony na imiennej tablicy epitafijnej na mogile zbiorowej w obrębie kwatery wojennej żołnierzy Wojska Polskiego na cm. parafii rzymskokatolickiej pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny i św. Józefa w Bielawach. Stan z dn. 29.09.2012 r. (fot. Błażej Kucharski).por. Lucjan Gmachowski /pierwszy z lewej/ jako oficer łącznikowy w czasie defilady w 1939 r. Defiluje 72 kompania CKM na taczankach, na czele kompani jej dowódca ppor. Bogdan Ginter.