» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: KALINOWSKI
Imię Tadeusz
Data śmierci 16 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Dębsk Nowy (Nowy Dębsk, Dębsk - Kasa, Kaszurek), gm. Kozłów Biskupi, pow. Sochaczew

Życiorys:
Tadeusz Kalinowski urodził się 12 grudnia 1914 roku w Kamienicy Polskiej w powiecie Blachownia jako syn Piotra Kalinowskiego i Anny z Wagnerów. Zamieszkał w Kutnie, przy ulicy Krośniewickiej 16. Pracował jako strażnik ochrony kolei stacji w Kutnie. Przed 1937 rokiem odbył zasadniczą służbę wojskową w 80 pułku piechoty w Słonimiu. Zmobilizowany do 37 pułku piechoty w Kutnie, wziął udział w wojnie o

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Czesław Szelech - książeczka wojskowa (wyd.1949r.)Strz. Stanisław Augustyn - Wydzielona kwatera wojenna żołnierzy Wojska Polskiego - cmentarz parafii rzymskokatolickiej pw. Najświętszej Marii Panny Królowej i św. Aleksego w Tumie. (fot. Zbigniew Adamas, w dn. 08.09.2011r.)Ppor. Zbigniew Żurowski w szeregach 12 Pułku Ułanów Podolskich po powrocie z niewoli niemieckiej w 1945 r. (widoczna odznaka pamiątkowa 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich i baretka Orderu Wojennego "Virtuti Militari" (fot. udostępnił: Krzysztof Gożdzik).Akt urodzenia Lucjana Osimowicza sporządzony dn. 28 września 1902 r. w parafii rzymskokatolickiej w Łaniętach (źródło: Archiwum Państwowe w Łodzi, Akta stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej w Łaniętach, sygn. 39/1551/0/-/871902, Akta urodzeń, małżeństw i zgonów, 1902, akt urodzenia nr 103).Strz. Jan Nadalczak – fragment zbiorowej imiennej tablicy epitafijnej kwatery wojennej w Łęczycy. (fot. Zbigniew Adamas, w dn. 08.09.2011r.)