» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: MICHALSKI
Imię Wacław Gerard
Data śmierci 10 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Piaseczno

Życiorys:
Wacław Gerard Michalski urodził się 24 września 1916 r. w Rawie Mazowieckiej jako syn Edmunda Rocha i Heleny Leontyny zd. Eisentraut. W 1939 r. został powołany do służby wojskowej, którą odbył w 10 pułku piechoty stacjonującym w Łowiczu. W tym samym oddziale wziął udział w wojnie obronnej Polski we wrześniu 1939 r. Wzięty do niewoli, został rozstrzelany przez Niemców 10 września w Piasecznie.

Aktualności

Ratujmy pamięć o Bohaterach 1939!

Jak Państwo wiecie portal Bohaterowie Bitwy nad Bzurą 1939 powstał, by w nowoczesny sposób uczcić pamięć żołnierzy Wojska Polskiego, którzy wzięli udział w tej największej bitwie kampanii wrześniowej. Ideą projektu jest dokumentowanie losów uczestników walk, ze szczególnym uwzględnieniem poległych. Przez kilkanaście lat opublikowaliśmy ponad 16 tysięcy biogramów żołnierzy i pomogliśmy setkom rodzin godnie upamiętnić ich przodków. Projekt jest realizowany społecznie przez wolontariusza, a koszty jego utrzymania (domena, serwer, bieżący serwis) są pokrywane ze środków własnych Stowarzyszenia 'Nad Bzurą'.

więcej »

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Strz. Szczepaniak - Tablica pamiątkowa w obrębie kwatery wojennej - cmentarz parafii rzymskokatolickiej pw. Najświętszej Marii Panny Królowej i św. Aleksego w Tumie. (fot. Zbigniew Adamas, w dn. 08.09.2011r.)Pismo Biura Informacyjnego Polskiego Czerwonego Krzyża w Warszawie do Zofii Myszkier w Wysinie z dn. 10 maja 1941 r. ws. miejsca spoczynku jej poległego męża Jana Myszkiera (dok. ze zb. rodzinnych).Awers karty pocztowej z zawiadomieniem o pobycie w obozie jenieckim w Krakowie-Dąbiu wysłanej dn. 16 listopada 1939 r. przez kpt. Edwarda Mamunowa do szwagra Edmunda Romockiego w Krośnie (dok. ze zb. rodzinnych).Fotografia ta pochodzi z książki autorstwa pana 
Rajmunda Kuczmy pt. Wobronie ojczyzny 
Bydgoski Batalion Obrony Narodowej 
Na zdjęciu mój dziadek ze swoimi towarzyszami broni podczas powrotu z ćwiczeń .Akt zgonu ppor. rez. piech. Władysława Ignacego Antoniego Zaorskiego (źródło: Archiwum Archidiecezjalne Warszawskie, Akta stanu cywilnego parafii rzymskokatolickiej św. Jakuba Apostoła, Warszawa-Ochota, sygn. 1939d, Księga zgonów, 1939-1940, akt nr 185/1940).