» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: SIEDLECKI
Imię Julian
Data śmierci 11 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: rej. Gieczna

Życiorys:
Urodził się 7 sierpnia 1896 roku w Inowrocławiu jako Julian Seidel. Aż do wybuchu I wojny światowej wychowywany był przez wujostwo. Po rozpoczęciu działań wojennych został wcielony do armii niemieckiej. Walczył na froncie zachodnim, m.in. pod Verdun, aż w końcu udało mu się uciec do wojsk sprzymierzonych. W 1919 roku kończy szkołę oficerską. Przebywając we Francji, zmienił nazwisko na Siedlecki i

Aktualności

Ratujmy pamięć o Bohaterach 1939!

Jak Państwo wiecie portal Bohaterowie Bitwy nad Bzurą 1939 powstał, by w nowoczesny sposób uczcić pamięć żołnierzy Wojska Polskiego, którzy wzięli udział w tej największej bitwie kampanii wrześniowej. Ideą projektu jest dokumentowanie losów uczestników walk, ze szczególnym uwzględnieniem poległych. Przez kilkanaście lat opublikowaliśmy ponad 16 tysięcy biogramów żołnierzy i pomogliśmy setkom rodzin godnie upamiętnić ich przodków. Projekt jest realizowany społecznie przez wolontariusza, a koszty jego utrzymania (domena, serwer, bieżący serwis) są pokrywane ze środków własnych Stowarzyszenia 'Nad Bzurą'.

więcej »

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Pomnik poświęcony zamordowanym mieszkańcom Tułowic oraz gen. Stanisławowi Grzmotowi-Skotnickiemu – Tułowice (fot. Ł. Wojtczak)."To zdjęcie, jak dobrze pamiętam, zostało przysłane po wojnie, prawdopodobnie przez któregoś z kolegów. Zostało zrobione podczas ćwiczeń wojskowych kilka miesięcy przed wybuchem wojny. Iksem zaznaczony Stanisław. Następny plik jpg, to rewers tego zdjęcia" (Włodzimierz, bratanek pochowanego).Kpr. Bolesław Jagodziński upamiętniony na jednej ze zbiorowych imiennych tablic -  w obrębie wydzielonej kwatery wojennej żołnierzy Wojska Polskiego na cmentarzu parafii rzymskokatolickiej pw. św. Wawrzyńca w Kocierzewie. (fot. Piotr Marciniak / www.sh10pp.fora.pl)Zdjęcie ślubne Jana Kurenia z Marianną Szydłowską z 1934 r.Strz. Kazimierz Pisiewczyk upamiętniony na imiennej tablicy epitafijnej na mogile zbiorowej na cm. wojennym w Starym Waliszewie. Stan z dn. 28.08.2012 r. (fot. Błażej Kucharski).