» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: MERES
Imię Bolesław Wiktor
Data śmierci 14 listopad 1983
Miejsce śmierci:

Życiorys:
Bolesław Wiktor Meres urodził się 31 stycznia 1915 roku w Żywcu jako syn Wiktora (oficera) i Rozalii z domu Lachowskiej. W czerwcu 1933 r. złożył egzamin dojrzałości (typu humanistycznego) w Państwowym Gimnazjum im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie, po czym wybierając karierę zawodowego oficera, w latach 1933-1936 odbywał szkolenie w Szkole Podchorążych Piechoty w w Komorowie koło Ostrowi Maz

Aktualności

Ratujmy pamięć o Bohaterach 1939!

Jak Państwo wiecie portal Bohaterowie Bitwy nad Bzurą 1939 powstał, by w nowoczesny sposób uczcić pamięć żołnierzy Wojska Polskiego, którzy wzięli udział w tej największej bitwie kampanii wrześniowej. Ideą projektu jest dokumentowanie losów uczestników walk, ze szczególnym uwzględnieniem poległych. Przez kilkanaście lat opublikowaliśmy ponad 16 tysięcy biogramów żołnierzy i pomogliśmy setkom rodzin godnie upamiętnić ich przodków. Projekt jest realizowany społecznie przez wolontariusza, a koszty jego utrzymania (domena, serwer, bieżący serwis) są pokrywane ze środków własnych Stowarzyszenia 'Nad Bzurą'.

więcej »

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
List Józefa Kosmalskiego do żony Franciszki napisany w dniu 24 sierpnia 1939 r. z miejsca mobilizacji 70 pułku piechoty w Pleszewie (dok. ze zb. rodzinnych).Lucjan Jakubowski, tablica nagrobna na cmentarzu parafialnym w Brochowie.Rtm. Józef Walicki "Walbach" (w pierwszym rzędzie, trzeci z prawej) wśród żołnierzy Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego z jego dowódcą, mjr. Henrykiem Dobrzańskim "Hubalem" (w centrum kadru, w szaliku), Fryszerka, styczeń 1940 r. (fot. za Wikimedia Commons).Por. Zdzisław Smekczyński (pierwszy z prawej) jako dowódca plutonu ckm Dywizyjnego Kursu Podchorążych Rezerwy 25 Dywizji Piechoty przy 29 pułku Strzelców Kaniowskich w Kaliszu w towarzystwie komendanta kursu kpt. Bolesława Wodeckiego (drugi z lewej) oraz por. Zbigniewa Solarka (pierwszy z lewej) i por. Kazimierza Biela (drugi z prawej), 1936-1939 r. (fot. ze zb. Archiwum Państwowego w Lesznie, udostępnił: Wojciech Miller).Kpr. Jan Deskiewicz w towarzystwie kuzyna Kazimierza Szynalskiego w Toruniu w 1939 r., na krótko przed ogłoszeniem mobilizacji (fot. ze zb. rodzinnych).