Pomoc

Pierwsze kroki

Wstęp
Portal Bohaterowie Bitwy Nad Bzurą - www.bohaterowie1939.pl służy upamiętnieniu żołnierzy i osób cywilnych, które poniosły śmierć w wyniku działań wojennych podczas bitwy nad Bzurą lub zmarły później w wyniku ran odniesionych podczas walk. Celowo przyjęliśmy cezurę geograficzną, a nie czasową, ponieważ czasem trudno jest stwierdzić z całą pewnością czy dana osoba poległa podczas ww. bitwy. W związku z tym, badaniami objęliśmy następujące, współczesne powiaty: sochaczewski, gostyniński, płocki, nowodworski, warszawski-zachodni (woj. mazowieckie), łowicki, skierniewicki, brzeziński, rawski, łęczycki, zgierski, kutnowski (woj. łódzkie) oraz włocławski (woj. kujawsko-pomorskie).
Chcemy połączyć pracę zawodowych historyków z aktywnością osób, które posiadają wiedzę o żołnierzach Września. Liczymy na współpracę z rodzinami, członkami grup rekonstrukcyjnych, pasjonatami historii oraz lokalnymi muzeami i ośrodkami kultury.

Pierwszy krok
Dostęp do wszystkich funkcjonalności portalu daje utworzenie własnego konta. Jest to bardzo proste. Wystarczy kliknąć przycisk Załóż konto poniżej Panelu logowania i podać kilka podstawowych danych o sobie. Czas założenia konta nie powinien trwać dłużej niż minutę.
Już po chwili na prywatnego maila, podanego przy zakładaniu konta, dotrze informacja z prośbą o potwierdzenie utworzenia nowego Użytkownika. Po akceptacji wystarczy się zalogować, aby w pełni korzystać z zasobów portalu oraz aby móc edytować zawarte w nim informacje.
W każdej chwili można swoje dane zmienić lub poprawić. Wystarczy wejść w Panelu logowania w zakładkę mój profil.
W przypadku zapomnienia hasła – napisz do nas (kontakt@bohaterowie1939.pl) z podanego przy rejestracji adresu e-mail, a my pomożemy odzyskać konto.

Wyszukiwanie
Następnym krokiem na portalu powinno być przeszukanie bazy nazwisk. Można to zrobić na kilka, bardzo intuicyjnych, sposobów:

- poprzez wyszukiwarkę umieszczoną pod napisem Bohaterowie Bitwy Nad Bzurą. Wystarczy wpisać nazwisko i wcisnąć lupkę. Po chwili ukażą się osoby spełniające zapytanie. Następnie można wklikać się w wybraną osobę, aby zobaczyć Kartę poległego. Wyszukiwarka odnajduje też po fragmencie nazwiska lub imieniu;

- jeżeli wyszukiwanie nie dało rezultatu można spróbować wyszukiwania zaawansowanego. Poza imieniem, nazwiskiem dostępne jest wyszukiwanie po roku urodzenia, miejscu śmierci, jednostce wojskowej i obecnym miejscu spoczynku;

- dobrym sposobem na wyszukiwanie poległych jest również Ściana pamięci dostępna z poziomu menu górnego. Znajdują się tam wszystkie nazwiska w układzie alfabetycznym. Pomiędzy literami alfabetu przechodzi się poprzez kliknięcie odpowiedniej litery;

- jeżeli znamy miejsce spoczynku to poszukiwania można rozpocząć wchodząc na Cmentarze. Po wybraniu odpowiedniego obiektu, poza informacjami podstawowymi i mapką, znajdują się tam listy pochowanych żołnierzy;

- podobne możliwości prezentuje zakładka Oddziały – po wybraniu odpowiedniej jednostki wojskowej również uzyskujemy listy poległych żołnierzy.

Modyfikowanie danych
Jeżeli dane zawarte w bazie są błędne, niepełne lub wymagają komentarza – prosimy o niezwłoczne uzupełnienie naszej wiedzy. Dotyczy to również posiadanych pamiątek: fotografii rodzinnych, wspomnień oraz przedmiotów codziennego użytku. Każda, choćby najmniejsza informacja jest bezcenna, ponieważ powiększa wiedzę o ludziach, którzy polegli w walce o kraj.
Aby zmodyfikować biogram istniejącego poległego wystarczy, będąc w Karcie poległego, wcisnąć przycisk Popraw – system natychmiast przeniesie Użytkownika do Formularza modyfikacji danych. Po uzupełnieniu informacji prosimy o wciśnięcie przycisku Zapisz. W ciągu kilku najbliższych godzin dane zostaną zweryfikowane oraz zatwierdzone i będzie można oglądać efekt swojej pracy na portalu. Informacja o dacie zmiany oraz osobie jej dokonującej znajduje się na dole Karty poległego.
Jeżeli będziemy mieli jakieś wątpliwości bądź uwagi do zmienionych danych, zgłosimy się do Państwa z prośbą o wyjaśnienia.
Prosimy również o niewprowadzanie kolejnych zmian dopóki te pierwsze nie zostaną opublikowane! Takie działanie jest bezcelowe, ponieważ tylko jedna wersja może być widoczna na portalu. Zatem najlepiej poczekać na akceptację zmian, a następnie wprowadzić kolejne.

Wprowadzanie nowej osoby
Jeśli osoba, której szukamy nie znajduje się w bazie danych można ją dodać. Wystarczy z Panelu logowania wcisnąć przycisk Dodaj nową osobę! – system natychmiast przeniesie Użytkownika do Formularza nowej osoby. Po uzupełnieniu informacji prosimy o wciśnięcie przycisku Dodaj poległego. W ciągu kilku najbliższych godzin dane zostaną zweryfikowane oraz zatwierdzone i będzie można oglądać efekt swojej pracy na portalu. Informacja o dacie wprowadzenia i osobie tego dokonującej znajduje się na dole Karty poległego.
Jeżeli będziemy mieli jakieś wątpliwości bądź uwagi do zmienionych danych, zgłosimy się do Państwa z prośbą o wyjaśnienia.
Prosimy również o niewprowadzanie kolejnych zmian dopóki te pierwsze nie zostaną opublikowane! Takie działanie jest bezcelowe, ponieważ tylko jedna wersja może być widoczna na portalu. Zatem najlepiej poczekać na akceptację zmian, a następnie wprowadzić kolejne.
Dodawanie nowych osób jest tym, na czym szczególnie nam zależy. Chcemy zmniejszyć liczbę żołnierzy NN, których jest zdecydowanie zbyt wielu na nekropoliach wojennych bitwy nad Bzurą!

Wirtualna świeczka
Wirtualna świeczka jest dla twórców portalu ale i Użytkowników narzędziem niezwykle ważnym. Jest często jedynym sposobem na upamiętnienie bohaterów bitwy nad Bzurą. Zwłaszcza w sytuacjach, gdy miejsce pochówku jest nieznane, bądź rodzina nie może przyjechać na grób. Zachęcamy do jej zapalania – nie trzeba być krewnym tej osoby. Pewnie każdy z nas zapalał świeczkę lub znicz na bezimiennych mogiłach żołnierzy. Wirtualna świeczka ma pełnić tę samą rolę.

Komentarze
Wiele elementów portalu zawiera możliwość komentowania. Zachęcamy do tego – dzięki uwagom i sugestiom portal będzie się rozwijał szybciej i lepiej. Liczymy również, że Komentarze pod Kartami poległego będą miejscem na słowa zadumy, wspomnienia krewnych lub modlitwy za ich dusze. Zachęcamy do wykorzystywania tego narzędzia. Pamiętajmy jednak o charakterze projektu – nie ma tu miejsca na wulgaryzmy i temu podobne zachowanie. Każdy taki komentarz będzie natychmiast usuwany!

Pozostałe opcje
Portal zawiera szereg innych funkcjonalności tj.:

- O projekcie, gdzie zawarto motywy naszego działania oraz cele projektu;
- Bitwa, gdzie w spójny sposób przybliżono przebieg bitwy nad Bzurą;
- Aktualności, gdzie regularnie publikowane są informacje o nowościach i ważnych sprawach związanych z projektem;
- Galerie to miejsce, gdzie regularnie dodawane są archiwalne i współczesne fotografie;
- Partnerzy to miejsce, gdzie uhonorowaliśmy instytucje, które w największym stopniu pomogły w realizacji projektu;
- Kontakt zawiera dane kontaktowe twórcy projektu – Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Nad Bzurą.

Większość elementów portalu jest przetłumaczona na języki angielski, niemiecki i rosyjski dzięki czemu umożliwia korzystanie nawet osobom niewładającym językiem polskim. Mamy tu głównie na myśli potomków emigrantów wojennych.

W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu z nami: kontakt@bohaterowie1939.pl .