Karta poległego

Nazwisko: FRONCZAK
Imię #1: Stanisław
Imię #2: Marceli [1]
Imię #3:
Pseudonim:
Imię ojca: Bronisław
Imię matki: Czesława
Nazwisko rodowe matki: Czarnecka
Data urodzenia: 2 czerwiec 1911 [2]
Miejsce urodzenia: Kałęczyn Nowy
Rodzeństwo: Regina (ur. 1916), Marian, Józef
Stan cywilny:
Małżonek:
Dzieci:
Ostatni adres:
Narodowość: polska
Wykształcenie: średnie
Zawód: oficer zawodowy
Wyznanie: rzymskokatolickie
Tytuł naukowy: brak
Stanowisko: dowódca kompanii

Stosunek do służby wojskowej: żołnierz, zawodowa służba wojskowa
Numer ewidencyjny:
Powiatowa Komenda Uzupełnień (PKU):
Rejonowa Komenda Uzupełnień (RKU):
Związek operacyjny: Armia Pomorze
Rodzaj broni lub służby: Piechota
Stopień:

por.
Przydział na 1 września 1939: 4 DP
Jednostka: 67 pp
Funkcja na 1 września 1939: dowódca 1 kompanii I batalionu
Przydział po 1 września 1939: 67 pp
Funkcja po 1 września 1939: dowódca 1 kompanii I batalionu
Przebieg służby wojskowej: 1933-1935 - w Szkole Podchorążych Piechoty w Komorowie - Ostrowi Mazowieckiej; 15 X 1935 r. - promocja na stopień ppor. sł. st. piech.; przed wybuchem wojny - awans na stopień por. sł. st. piech. z lokatą 39 w Korpusie Oficerów Piechoty;
Odznaczenia:
Wrzesień 1939 - szlak bojowy: wraz z 67 pp, m.in. w bitwie nad Bzurą
Data śmierci: 19 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: rej. Bud Starych [3]
Przyczyna śmierci: poległy
Okoliczności śmierci: "[...] ciężko ranny 17/IX z serii karb. masz. w brzuch, ulokowany w gajówce [...] i tam zmarł" (archiwum rodzinne - opis na rewersie fotografii Stanisława Fronczaka przesłanej rodzinie po zakończeniu wojny przez jednego z żołnierzy 67 pułku piechoty).
Pierwotne miejsce spoczynku #1:
Data ekshumacji:
Pierwotne miejsce spoczynku #2:
Data ekshumacji:
Pierwotne miejsce spoczynku #3:
Data ekshumacji:
Obecne miejsce spoczynku: Juliopol, kwatera wojenna
Lokalizacja grobu:
Upamiętniony: Tak
Forma upamiętnienia: inskrypcja symboliczna na grobie rodzinnym na cmentarzu parafialnym w Gołyminie
Przedmioty znalezione przy pochowanym:
Miejsce przechowywania ww. przedmiotów:
Życiorys: Stanisław Marceli Fronczak urodził się 2 czerwca 1911 roku w Kałęczynie Nowym jako syn Bronisława i Czesławy z Czarneckich. W roku 1933 otrzymał świadectwo dojrzałości w Państwowym Gimnazjum im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie. Następnie był słuchaczem w Szkole Podchorążych Piechoty w Komorowie - Ostrowi Mazowieckiej, gdzie 15 października 1935 roku otrzymał promocję na stopień podporucznika służby stałej piechoty. Przed wybuchem wojny awansował na porucznika z 39. lokatą w Korpusie Oficerów Piechoty. W kampanii wrześniowej wziął udział na stanowisku dowódcy 1 kompanii I batalionu 67 Pułku piechoty z Brodnicy. Walczył z wrogiem na szlaku bojowym 67 pp, m.in. w bitwie nad Bzurą. W dniu 19 września poległ...
Wspomnienia / relacje: "Wujek Stanisław był starszy o pięć lat od mojej Babci Reginy [...]. Są tak bardzo do siebie podobni! [...] Jego portretowe zdjęcie [...] wisi u mojej babci w pokoju na honorowym miejscu. Wujek był bardzo często wspominany w naszej rodzinie. Piękny i bohaterski mężczyzna!" (Monika Nowak, wnuczka Reginy, siostry pochowanego).
Historia pochówku:
Poszukiwania mogiły: Przez wiele lat członkowie rodziny Stanisława Fronczaka nie wiedzieli, gdzie szukać jego miejsca spoczynku, w związku z tym dokonali jego symbolicznego upamiętnienia na grobie rodzinnym na cmentarzu parafialnym w Gołyminie. Po wojnie od jednego z żołnierzy 67 pułku piechoty otrzymali przesyłkę z fotografią Stanisława wykonaną podczas ćwiczeń wojskowych i opisem na rewersie dotyczącym okoliczności jego śmierci w gajówce "Dębówka" w wyniku rany brzucha odniesionej w boju. Jak dowodził w 2013 r. Włodzimierz, bratanek Stanisława: "O ile dobrze wiem, pochowanych razem było czterech żołnierzy, których trzech /chyba/ udało mi się zlokalizować na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. W tym czasie /ok. 15 lat temu/ nie mogłem odnaleźć grobu Stanisława". "Co roku na Wszystkich Świętych zapalałam symboliczną świeczkę na Powązkach na zbiorowym grobie poległych żołnierzy" - relacjonowała z kolei Monika Nowak, wnuczka Reginy, siostry pochowanego. W 2013 r. dzięki Portalowi Bohaterowie1939.pl rodzina poznała hipotetyczne miejsce jego pochówku. Z uwagi jednak na sprzeczne dane źródeł, zagadnienie obecnego miejsca spoczynku Stanisława Fronczaka wymaga jeszcze weryfikacji.
Źródła: Księga pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej, t. I, Żołnierze września A-M, kom. red. B. Affek-Bujalska i in., wstęp i red. nauk. E. Pawłowski, Pruszków 1993, s. 202 (dalej: KPŻP).

Kryska-Karski T., Straty Korpusu Oficerskiego 1939-1945, Londyn 1996, s. 102 (dalej: Kryska-Karski 1996).

Archiwum rodzinne / rodzinna tradycja.

Archiwum Państwowe m. st. Warszawy Oddział w Mławie, Akta stanu cywilnego parafii Gołymin, akt ur. nr 46/1911 Gołymin (dalej: APW Mława, ASC par. Gołymin).

Rybka R., Stepan K., Awanse oficerskie w Wojsku Polskim 1935-1939, Kraków 2003, s. 8, 506.

Rybka R., Stepan K., Rocznik oficerski 1939. Stan na dzień 23 marca 1939, Kraków 2006, s. 97, 627 (dalej: Rybka, Stepan 2006).

Wultański J., 67 pułk piechoty, Warszawa 1992 [Zarys historii wojennej pułków polskich w Kampanii Wrześniowej, z. 15], s. 31 (dalej: Wultański 1992).

Wultański J., Dzieje 67 Pułku Piechoty, Brodnica 2003, s. 152, 172 (dalej: Wultański 2003).

Lewandowski E., Liceum Ogólnokształcące im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie, Ciechanów 2005, s. 48.

Umińska B., Karty z dziejów Ciechanowa 1939-1945, Ciechanów 2009, s. 79.

Badania genealogiczne Wiesława Brodeckiego.

Uwagi:
Przypisy: [1] a) Marceli (źródło: APW Mława, ASC par. Gołymin; Rybka, Stepan 2006, s. 97); b) brak danych (źródło: KPŻP; Kryska-Karski 1996; Wultański 1992; Wultański 2003);
[2] a) 2 czerwca 1911 (źródło: APW Mława, ASC par. Gołymin; Rybka, Stepan 2006, s. 97); b) 1913 (źródło: KPŻP);
[3] a) rej. Bud Starych (źródło: KPŻP); b) Kampinos (źródło: Kryska-Karski 1996; Wultański 2003); c) gajówka "Dębowskie" we wsi Cisowe (źródło: archiwum rodzinne - opis na rewersie fotografii Stanisława Fronczaka przesłanej rodzinie po zakończeniu wojny przez jednego z żołnierzy 67 pp);
Ostatnie zmiany: 2014-02-23 23:44:25 przez redakcja | Jeżeli chcesz uzupełnić lub zmienić dane wciśnij -

Zdjęcia, dokumenty, pamiątki

Stanisław Fronczak (fot. ze zb. rodzinnych - Włodzimierz, bratanek pochowanego)."To zdjęcie, jak dobrze pamiętam, zostało przysłane po wojnie, prawdopodobnie przez któregoś z kolegów. Zostało zrobione podczas ćwiczeń wojskowych kilka miesięcy przed wybuchem wojny. Iksem zaznaczony Stanisław. Następny plik jpg, to rewers tego zdjęcia" (Włodzimierz, bratanek pochowanego)."Krótki opis dokonany przez któregoś z żołnierzy. Jest tylko mały błąd w nazwisku. O ile dobrze wiem, pochowanych razem było czterech żołnierzy, których trzech /chyba/ udało mi się zlokalizować na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. W tym czasie /ok. 15 lat temu/ nie mogłem odnaleźć grobu Stanisława. Jest tylko grób symboliczny /grób rodzinny/ na cmentarzu w Gołyminie" (Włodzimierz, bratanek pochowanego).

Komentarze

Mój wujek :) Przez tyle lat nie wiedziałam gdzie szukać jego grobu. Co roku na Wszystkich Świętych zapalałam symboliczną świeczkę na Powązkach na zbiorowym grobie poległych żołnierzy. Wreszcie wiem gdzie się udać, aby go odwiedzić. Wujek Stanisław był starszy o pięć lat od mojej Babci Reginy (która ma teraz 97 lat). Są tak bardzo do siebie podobni! Pozostałe rodzeństwo to Marian i Józef. Jego portretowe zdjęcie (to które tu zostało zamieszczone jako pierwsze od lewej) wisi u mojej babci w pokoju na honorowym miejscu. Wujek był bardzo często wspominany w naszej rodzinie. Piękny i bohaterski mężczyzna! W notatce faktycznie jest błąd w nazwisku - powinno być FRONCZAK. Niestety mamy zaledwie 4 zdjęcia przedstawiające wuja Stanisława. Oprócz dwóch już tu zamieszczonych mamy jeszcze 2, które postaram się w najbliższych dniach tu załączyć.

dodany przez: mknowak21, 2013-09-10

Zawsze miło słyszeć, że udało się ustalić losy i miejsce spoczynku od lat poszukiwanego krewnego. Niniejszym pragniemy poinformować, że według naszych informacji, mimo że źródła potwierdzają pochówek w Juliopolu, Stanisław Fronczak nie posiada tam tabliczki epitafijnej.

dodany przez: redakcja, 2013-09-10

Ciesze się że pan odnalazl wojka- ja po 70-ciu latach odnalazłem swojego Ojca ktory spoczywa na cmentarzu w IŁOWIE w kwaterze wojennej. Polegl m.Budy Iłowskie.Mieciu Syn poległego - Mieciu70.

dodany przez: Mieciu70, 2017-11-27